Základné fakty a rozdelenie whisk(e)y

 
 
ESHOP > BLOG > Základné fakty a rozdelenie whisk(e)y
 
Vybavujeme objednávku číslo: 2024010846 Priemerný počet dní do dodania tovaru: 1,2
 
 

Základné fakty a rozdelenie whisk(e)y

Dňa 8.01.2015
Základné fakty a rozdelenie whisk(e)y
Whisky alebo whiskey?
  • Íri a Amerečania označujú svoje produkty slovom "whiskey".
  • Škóti a zvyšok sveta používa slovo "whisky".

Problematika má svoje historické korene, to je však na iný článok. My budeme pri pomenovaní používať slovo "whisky", čo bežne nájdete aj v iných všeobecných článkoch.

Rozdelenie podľa krajiny pôvodu

Škótska whisky sa dvakrát destiluje, vo výnimočných prípadoch aj trikrát. Pre jej výrobu sa používa jačmeň, ktorý sa suší nad rašelinou. Vďaka dymu z rašeliny je typické pre škótsku whisky jej dymové aróma.

Írska whiskey sa destiluje trikrát, zriedka dvakrát. Zreje v dubových sudoch a slad sa suší v uzavretých peciach. K sladu sa teda nedostane dym z rašeliny a výsledná chuť je jemnejšia.

Japonská whisky je v porovnaní s inými výrobnými procesmi modernejšia záležitosť. Jej výroba sa datuje okolo roku 1923. Zo začiatku prevládal výrobný proces škótskej whisky. Neskôr Japonci zapojili a experimentoali aj s inými štýlmi výroby. Za krátku dobu doháňa svojou kvalitou všetky ostatné svetové whisky.

Kanadská whisky sa vyrába nejčastejšie zo žita alebo viac druhov zŕn.

Americká whiskey sa najčastejšie označuje ako bourbon, ktorý pochádza so štátu Kentucky. V spojených štátoch platí pravidlo, že whiskey musí byť vyrobená z minimálne 51% kukurice.

 

 

Rozdelenie podľa výrobného procesu

Single Malt Whisky
Za single malt sa považuje whiskey, ktorá je vyrobená z jedného sladu. Jeho chuť je veľmi výrazná a rozpoznateľná. V dnešnej dobe však zaznamenávame úpadok predaja single malt, napriek tomu, že sa kvalitou radí medzi najlepší alkohol sveta.

Blended Malt Whisky
Hovoríme o zmesy dvoch a viacerých sigle malt whisky z viacerých páleníc.

Single Grain Whisky
Základnými ingredienciami pre výrobu sú voda, jačmenný slad, nespracované obilie a kvasnice, prípadne prírodný karamel na dofarbenie. Destiluje sa v kontinuálne pracujúcom destilačnom prístroji (column stille). Môže ísť aj o zmes rôznych výrobných dávok a whisky z rôznych typov sudov, výhradne však z jednej pálenice.

Blended Grain Whisky (Škótsko)
Zmes dvoch či viac škótskych single grain whisky z dvoch a viac páleníc.

Blended Whisky
U nás známa aj ako miešaná whiskey, sa na trhu objavila niekedy v 19.storočí a dnes svojou predajnosťou prevalcovala všetky single malt whiskey. Miešanie prebieha až zo štyridsiatich druhov sladových a obilných whiskey. Blended whisky je definovaná ako zmes jednej či viacerých škótskych single malt s jednou, či viacerými škótskymi single grain. Obvykle obsahuje 10-40 rôznych malt whisky a 1-3 grain whisky. Podiel malt whisky tvorí 20-40% a všeobecne platí, že čím viac jej v zmesi je, tým lepšie.

Pot Still Whiskey
Samostatný štýl írskej whiskey z jedného liehovaru zo zmiešanej zmesi sladového a nesladového jačmeňa.

Bourbon
Bourbon je whiskey vyrábaná iba v Spojených štátoch. Destilácia prebieha maximálne do 80% obsahu alkoholu. Bourbon sa skladuje v nových dubových sudoch, ktoré sa neskôr používajú pre inú whiskey.

Vatted Malt Whisky
Vatting je označenie pre miešanie jedného druhu whisky, teda sladovej so sladovou, alebo obilnej s obilnou.

Straight Bourbon
Hovoríme o bourbone iba z jedného štátu (napr z Kentucky), ktorý dozrieval najmenej 2 roky a neobsahuje žiadne prísady ako dochucovadlá a farbivá.

Blended Bourbon
Môže obsahovať aj iné liehoviny a dochucovadlá, musí však obsahovať najmenej 51% straight bourbonu.

Tennessee Whiskey
V podstate hovoríme opäť o bourbone. Jedinou odlišnosťou je filtrácia cez drevené uhlie po destilácií.

Ražná, pšeničná a sladová whiskey
Pre výrobu bourbonu, ražnej, pšeničnej, sladovej a ražnej sladovej whiskey platia rovnaké podmienky. Musia byť vyrobené z kvaseného rmutu, ktorý bol pripravený minimálne z 51% obilniny, pre ne typickej (bourbon z kukurice, ražná z raže, pšeničná z pšenice, sladová zo sladového jačmeňa a ražná sladová zo sladovej raže). Základný destilát musí byť vypálený na maximálne 80 % alkoholu, do sudov sa stáča na maximálnu hodnotu 62,5% a do fliaš sa plní so silou minimálne 40%. Zrieť musí výhradne v nových vypálených sudoch z amerického dubu.

Veríme, že Vám tento veľmi zjednodušený prehľad pomohol osvojiť si základy rozdelenia whisk(e)y. Ak máte otázky, ktoré ostali nezodpovedané, neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov. Môžete tak urobiť prostredníctvom e-mailu info@bottles.sk ale osobne na ktorejkoľvek predajni. 

Na záver odporúčanie od tímu Bottles - Nezabudnite objavovať nové chute i menej známych whisky. Aj lacnejšia whisky môže svojou kvalitou predbehnúť drahšie, komerčnejšie značky. Ak by ste takúto whisky objavili, podeľte sa s nami v komentároch o akú whisky išlo a čím Vás tak oslovila.